Autonomní Zoox od Amazonu ve fázi prototypu s 133 kWh baterií

Poměrně tajemný startup Zoox právě představil elektromobil, který sám řídí. Už je to nějaký pátek, co americká společnost Amazon investovala do koupě technologického projektu a vypadá to, že spolupráce konečně přináší ovoce. Světlo světa spatřilo záhadné vozítko, které se úplně vymyká všem automobilovým normám a razí si vlastní cestou. A to teď nemluvíme jen o zvláštním designu, protože funkce jsou ještě zajímavější. Je tohle snad budoucnost dopravy?

Zoox je taxík, který sám řídí

Autonomní vozítko bylo od počátku stavěno tak, aby bylo mrštným pomocníkem v husté metropolitní dopravě. Mělo by být rychlejší než MHD a daleko efektivnější, protože vás doveze přesně tam, kde si zvolíte. Cesta z domu do práce a zpět? Bez problému, stačí vytáhnout mobil a zavolat si Zoox jako Uber. Zároveň dokáže systémově odhadnout cestu, která bude nejméně časově náročná na způsob Google Maps. S úzkými uličkami si taky poradí s hravostí díky možnosti obouměrného provozu bez nutnosti zpátečky.

Interiér Zooxu
Interiér Zooxu, Zdroj: zoox.com
Související:  Elektrická Toyota s dojezdem 500 km a nabitím za 10 minut

Vydrží jezdit celý den

Zoox dokázal do prcka protlačit obrovskou 133 kWh baterii, díky které autonomní vozítko dokáže jezdit až 16 hodin na jediné nabití. Čas dobití zatím není zcela jasný, nicméně podpora rychlonabíjení by chybět určitě neměla. Pro firemní taxi flotilu je důležité, aby vozy byly co nejvíce na silnicích a co nejméně na nabíječce. Marketingově se však firma více staví k ekologické odpovědnosti za ovzduší ve městěch, proto CEO Zooxu Aicha Evans komentoval představení takto.

Odhalení našeho funkčního prototypu je vzrušujícím milníkem v historii společnosti a představuje významný krok k zavedení autonomní služby. Alarmující statistiky ohledně CO2 a dopravních nehod nás utvrzují, že je nejvyšší čas vytvořit udržitelné a bezpečné řešení dopravy z bodu A do bodu B.

Firma v současné době bohužel nespecifikovala, kdy budou robotické taxi spuštěny do ostrého provozu. Testovací muly však můžete potkat v ulicích Las Vegas, San Francisco nebo Foster City.