Kama-1 je ruský elektromobil, který nikdo nezná

Pravděpodobně jste ještě o tomhle vozu nikdy neslyšeli a my se vůbec nedivíme. Kama-1 je ruský elektromobil, který v sobě překvapivě skrývá zajímavé specifikace. Firma KAMAZ ve spolupráci s polytechnickou univerzitou Great Saint Petersburg vyvinuli třídveřového prcka, který by mohl potencionálně nastoupit do produkce. V současné době mají k dispozici jeden předprodukční vzorek, který ukázali světu. Že by i Rusko bylo blíže elektrifikaci?

Je Kama-1 ideální městský prcek?

Podle dostupných informací to vypadá, že si vývojáři dali s touhle malou raketkou opravdu záležet. Prvotní specifikace nevypadají nějak zle a pokud by dokázal KAMAZ nasadit vozu zajímavou cenovku, mohlo by se jednat o fajn koupi – minimálně v Rusku. Kama-1 v sobě ukrývá 80 kW elektromotor, který dokáže rozhýbat prcka z 0 na 100 km/h za 6,7 sekundy. Tohle v kombinaci s dojezdem až 250 kilometrů (33 kWh baterie) nezní vůbec zle. Na běžné dojíždění do práce, na nákup a popojíždění po městě dostačující.

Související:  Tromox vyrábí elektrické motorky, o kterých jste neslyšeli

Vrhne se KAMAZ na výrobu elektroaut?

Názor na exteriér si asi udělá každý sám. Za nás jen dodáváme, že je prostě typicky ruský. Elektromobil od KAMAZu je vybaven LED světlomety a poměrně vysokou světlou výškou, aby mohl projet i “náročnější cestou”. Uvnitř na nás pak čeká devítipalcový infotainment displej. Dobít jej můžete buď skrze AC za 6 hodin nebo DC rychlonabíjením za 20 minut.

Až čas ukáže, jestli chce Rusko opravdu začít sériovou výrobu prcka na baterky. Určitě to nebude jednoduché, ale začít se někde přece vždy musí. A kdo ví, třeba za pár let budeme úplně běžně vídat KAMAZ na silnicích.

Výkon

107 koní (80 kW)

Zrychlení 0-100 km/h

6,7 sekundy

Maximální rychlost

150 km/h

Kapacita baterie

33 kWh

Délka

3400 mm

Šířka

1700 mm

Výška
1600 mm
Světlá výška
160 mm

Nabíjení

AC 6 hodin, DC 20 minut